Yatalak hastalar özel bir itinayla bakılmalıdır. Çünkü uzun bir süre yatağa bağımlı kalan hastalarda dekübitus ülseri yani yatak yaraları gelişme riski daha fazladır. Bakımlarında yapılacak hatalar, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Yatalak hasta bakımı nasıl olmalıdır?

YATALAK HASTA BAKIMI NASIL OLUR

  • Yatalak hastaların yattıkları yataklarda olan çarşaflardaki kırışıklıklar bile vücutta yara oluşumuna sebep olabilir. Çarşaflar ütülenmeli, temiz olmalı ve yatağa gergin bir şekilde serilmelidir.
  • Yatalak hastaların her yarım saatte bir yer değiştirilmesi gerekir. Uygun olursa hareket ettirilmesi daha iyi sonuç verecektir. Hasta önce yüzüstü, daha sonra sol yana, ardından sağ yanına ve sırt üstü çevrilmelidir. Bu şekilde vücutta oluşan basınç eşit şekilde dağıtılacaktır. Bu yapılmadığı takdirde basınç sebebiyle kanla beslenemeyen yerlerde yara oluşumu meydana gelecektir.
  • Yatalak hastaların özellikleri olan yataklarda yatırılmaları gerekir. Özellikle bacakları, topuk ve ayak bileği gibi bölgeleri koruyucularla desteklenmelidir. Bu bölgeler yatakla temas ettirilmemeye çalışılmalıdır. Bunun için hava yastıkları, köpükler kullanılabilir. Bölgeler buzla ovuşturularak, yumuşak havluyla kurulanmalı ya da bu işlem için saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.
  • Yatalak hasta bakımında en önemli etken hijyenin sağlanmasıdır. Cildinde bulunan yaraların temiz tutulması ve her gün ılık suyla silinmesi gerekir. Cildin kurumaması için nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  • Hastaların yatakla teması sırasında sürtünmeye engel olunmalı, küçük deformasyonların bile yatak yarasına dönüşeceği akıldan çıkarılmamalıdır.
  • Hastaların idrarının ve gaitanın enfeksiyonlara neden olabileceği için, temizliğine önem gösterilmelidir.
  • Yatalak hasta özel bakım ihtiyacı olduğunda, örneğin ameliyat sonrasında 2-4 hafta kadar yüzüstü yatırılmalıdır. Akciğer problemi varsa havalı yataklar kullanılmalı ve sırt üstü yatırılmalıdır. Kullanacağı ilaçlara dikkat edilmeli, ilaçlar zamanında verilmelidir. Yaraları varsa, üzerine uygulanacak basıncın ortadan kaldırılması gerekir. Bu şekilde yara oluşumunun önüne geçilebilir.

 

Eksen Sağlık Bakım Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Olarak Diğer Hizmetlerimiz:

Yaşlı Bakımı, Felçli Hasta Rehabilitasyonu, İstanbul Özel Yaşlı Bakım Evi, Nörolojik Rehabilitasyon, Evde Uzun Dönem Hasta Bakımı, Ortopedik Rehabilitasyon, Terminal Dönem Hasta Bakımı, Geriatrik Rehabilitasyon, Yatalak Hasta Bakımı, Özel Rehabilitasyon, Yaşlılara Sosyolojik ve Psikolojik Destek, Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, ALS Hasta Bakımı, Spina Bifida Hastalığı ve Tedavisi, Alzheimer Hasta Bakımı, Bakım evi, Demanslı Hasta Bakımı, Multipl Skleroz Tedavisi ve BakımıParkinsonlu Hasta Bakımı, Hemipleji İnme Tedavisi, Multiple Skleroz Hasta Bakımı, Vertigo Hastalığı ve Bakımı, Gündüzlü Yaşlı Hasta Bakım Hizmetleri, Serebral Palsi (SP) Hastalığı ve Bakımı, NGS PEG Hasta Bakımı, İş Uğraş Terapisi (Ergoterapi), Trakeostomili Hasta Bakımı, Konuşma Terapisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Yatağa Bağımlı Hasta Bakımı, Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı, Parapleji (Paraplegia) Rehabilitasyonu, Tetrapleji Rehabilitasyonu, Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu, İnme Felç Sonrası Hasta Bakımı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu, Yoğun Bakım Sonrası Hasta Bakımı, Refleksoloji