Vertigo Hastalığı ve Bakımı

Vertigo (baş dönmesi) hastalığı nedir?

Vertigo Hastalığı ve Bakımı: Vertigo; vücudun denge sistemini kuran organ ve sistemlerin düzenli çalışmaması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücuttaki denge sistemini sağlayan bir çok bağlı organ bulunmaktadır. Bunlar iç kulak, beyin, omurilik, eklemler, kaslar, görme duyusudur. Bu organ veya sistemleri etkileyen bir hastalık çoğunlukla vertigo belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Hastanın kafa hareketleri ile başının dönmesi, bir anda ayağa kalktığında baş dönmesi, yattığında baş dönmesi, yataktan kalkarken baş dönmesi, yukarı bakarken baş dönmesi vertigo şeklinde görülebilir.

Vertigonun sebepleri nelerdir?

Vertigonun birden çok sebebi olabilmektedir. Özellikle kulak-burun-boğaz, göz, nörolojik bölgelerde meydana gelmiş enfeksiyonlar vertigoyu tetikler. Vertigonun en sık sebeplerinden bir tanesi de iç kulak rahatsızlanmalarıdır. İç kulakta meydana gelecek bir enfeksiyon vertigonun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. İç kulak sıvısı dediğimiz endolenf sıvısının azalması (meniere hastalığı), orta kulak iltihaplanmaları, iç kulak sinirlerinde meydana gelen tümörler vertigonun oluşmasına sebeptir. Cep telefonu kullanmak vertigo yapar mı? Bununla ilgili henüz kesinleşmiş bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Cep telefonları bulunduğumuz yüzyılda icat edilmiş bir teknoloji olduğu için bilimsel olarak bunun kanıtlanabilmesi uzun yıllar almaktadır. Ancak insan sağlığı açısından yine de uzun süre cep telefonu ile konuşmamak gerekmektedir.

Vertigo genellikle kulak sıvısında meydana gelen azalmaların dışında aşağıdaki sebeplerden de ortaya çıkabilir:

  • Menenjit geçirmek
  • Migren ataklarına maruz kalmak
  • Epilepsi hastası olmak
  • Beyinde çeşitli tümörlerin bulunması
  • Kafa travmaları
  • Kardiyak aritmi

Vertigo hastalığının tedavisi nedir?

Vertigoya sebep olan nedenlere yönelik özel tedavi yöntemleri vardır. İç kulak sıvısında azalma meydana gelen meniere hastalığı için özel ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Beyinden kaynaklanan vertigolar için özel rehabilitasyon ve bakım programları uygulanması gerekmektedir. Özellikle yaşlılarda meydana gelen kronik vertigo hastalığı için bakım şarttır.

Eksen Sağlık Olarak Diğer Hizmetlerimiz:

Yaşlı Bakımı, Felçli Hasta Rehabilitasyonu, İstanbul Özel Yaşlı Bakım Evi, Nörolojik Rehabilitasyon, Evde Uzun Dönem Hasta Bakımı, Ortopedik Rehabilitasyon, Terminal Dönem Hasta Bakımı, Geriatrik Rehabilitasyon, Yatalak Hasta Bakımı, Özel Rehabilitasyon, Yaşlılara Sosyolojik ve Psikolojik Destek, Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, ALS Hasta Bakımı, Spina Bifida Hastalığı ve Tedavisi, Alzheimer Hasta Bakımı, Bakım evi, Demanslı Hasta Bakımı, Multipl Skleroz Tedavisi ve BakımıParkinsonlu Hasta Bakımı, Hemipleji İnme Tedavisi, Multiple Skleroz Hasta Bakımı, Vertigo Hastalığı ve Bakımı, Gündüzlü Yaşlı Hasta Bakım Hizmetleri, Serebral Palsi (SP) Hastalığı ve Bakımı, NGS PEG Hasta Bakımı, İş Uğraş Terapisi (Ergoterapi), Trakeostomili Hasta Bakımı, Konuşma Terapisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR)